Organizacja w kuchni – sucha żywność

Kobieta sprzątająca półki kuchenne z produktami spożywczymi

Jak dobrze zorganizować przechowywanie suchej żywności w kuchni? Czy jest to możliwe aby zawsze panował w tej strefie ład i porządek mimo codziennego gotowania?


Oczywiście! A co najważniejsze, jest na to proste rozwiązanie! Przechowywanie suchej żywności w przezroczystych pojemnikach sprawdza się idealnie.
Ale zanim rozpoczniesz przeorganizowywanie swojej kuchni, bardzo ważne jest aby kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

1. Zastanów się jakie produkty używasz w swojej kuchni oraz jakie są to ilości. Weź kartkę i długopis. Po lewej stronie kartki wypisz wszystkie produkty jakie używasz. Po prawej stronie kartki wpisz orientacyjne ilości. Zaplanuj to dobrze aby na podstawie tych informacji dobrać odpowiednią ilość i pojemność pojemników.

2. Miejsce, które wybieramy na przechowywanie jest bardzo istotną kwestią. Powinno być łatwo dostępne. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku szuflady gdzie ładnie wyeksponowane są wszystkie produkty. Półka to też dobry pomysł ale zwróć uwagę aby nie była zbyt wysoko. Zmierz szuflady/półki, na których chcesz przechowywać pojemniki z żywnością. Na postawie tego dobierz odpowiednie wymiary pojemników, tak aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

3. Czas na zdecydowanie jakie pojemniki najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni. Na rynku jest bardzo szeroka gama pojemników o różnych rozmiarach, kolorach i z różnego materiału wykonania. Każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego. Jeśli już zdecydujesz się na zakup idealnych pojemników dostosowanych do Twoich potrzeb to pamiętaj: Pojemniki przed użyciem myjemy! Koniecznie je umyj aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń poprodukcyjnych i mieć pewność, że są czyste.

4. Pojemniki uzupełniamy. To jest dobry moment aby przy okazji przesypywania suchej żywności zrobić przegląd pod kątem dat przydatności. Sprawdź terminy ważności i odrzuć od razu tą żywność, która jest po terminie ważności. Zwróć uwag.e na różnicę:

– należy spożyć do – data, do której najpóźniej należy spożyć produkt.

– należy spożyć przed – data, do której produkt odznacza się najwyższą jakością a po jej upływie produkt może być jeszcze spożyty i nie jest niebezpieczny dla zdrowia.

5. Podpisz pojemniki nazwą produktu np. „Ryż jaśminowy”, „Kasza jęczmienna” itp. aby wszyscy domownicy (nawet dzieci) mieli pewność jaki produkt jest w środku. Pojemniki możemy podpisać zwykłym markerem kredowym lub przykleić odpowiednią etykietę.

6. Umieść pojemniki w miejscu, w którym najwygodniej będzie się z nich korzystać i ciesz się pięknie zorganizowaną przestrzenią.

Takie przechowywanie suchej żywności niesie za sobą wiele zalet:

  • pozwala dłużej cieszyć się świeżością i aromatem dzięki szczelnemu zamknięciu
  • ułatwia stworzenie listy zakupów. Przez przezroczyste pojemniki od razu widać jakie zapasy należy uzupełnić.
  • estetyka, praktyczność.
  • łatwe odnalezienie odpowiedniego produktu.
  • używając szczelnie zamykanych pojemników zapobiegamy dostaniu się do środka moli spożywczych, co jest ogromną zaletą.

Takie zorganizowanie zapewni ład i porządek w Twojej kuchni. Z przyjemnością otworzysz szufladę, bez zbędnego szukania i rozsypywania zawartości z rozdartych opakowań.

Ułatw sobie życie i jeszcze lepiej zorganizuj swoją przestrzeń.

Ola z organizacjaprzestrzeni

Najnowsze wpisy