Organizacja ubrań w szafie i decluttering

Szafa modułowa z Ikei, w której wiszą ubrania

Ile masz ubrań i jaką część z nich faktycznie nosisz? Zastanów się przez chwilę. Wiesz, że zazwyczaj używamy około 20% ubrań, które posiadamy? W tym artykule podpowiem Ci, jak przeprowadzić skuteczny decluttering w szafie, czyli pozbyć się nadmiaru niepotrzebnych ubrań, a następnie odpowiednio poukładać te, które zostawisz. Nowa organizacja szafy może odmienić Twoją codzienność na lepsze!

Ile masz ubrań i jaki % z nich używasz? Zastanów się przez chwilę. Wiesz, ze zazwyczaj używamy 20% ubrań, które posiadamy?

Większość klientów, którzy zgłaszają się do mnie o pomoc z organizacją domu ma właśnie problem z nadmierną ilością ubrań w szafie. Twierdzą, że nie mają się w co ubrać mimo, że szafa jest zapchana po brzegi. Nie widać co w niej jest, ciuchy są skotłowane i jest ich po prostu za dużo.

Tu z pomocą przychodzi taka magiczna usługa jak decluttering czyli odgracanie, pozbywanie się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy z otoczenia.

Większość ludzi lubi magazynować dużą ilość rzeczy. Daje im to złudne wrażenie, że mają rzeczy na każdą okazję. Jednak w dużej mierze są to rzeczy, których praktycznie nie używają albo nie pamietają, że je posiadają. Powoduje to, że kupują kolejną taką samą rzecz i jeszcze bardziej się zagracają.

Dlatego zabierając się do organizacji ubrań w szafie, najpierw należy zacząć od przeglądu wszystkich ubrań, które posiadamy.

W pracy z klientami dzielę pracę na etapy. Poniżej przedstawiam kilka prostych trików, które samodzielnie można wykonać w swoim domu.

1 ETAP Wyciągnij wszystko z szafy

Wszystko wyciągamy z szafy. Ale to wszystko poczynając od spodni, bluzek, marynarek po bieliznę, na skarpetkach kończąc. Szafa ma pozostać pusta.

2 ETAP Odkurz i umyj

Szafę odkurzamy. Mimo, że szafa jest zamknięta to zbiera się w niej mnóstwo kurzu na dnie, półkach i w szufladach. Odkurz dokładnie każdy zakamarek i przetrzyj na mokro.

3 ETAP DECLUTTERING

To etap najważniejszy a zarazem najtrudniejszy. Na tym etapie bierzemy każdą rzecz do ręki i decydujemy: ZOSTAWIĆ czy POZBYĆ SIĘ. Nie jest to łatwe. Z każdą rzeczą wiążą się wspomnienia i sentyment. Jednak warto podejść do tego etapu zadaniowo aby raz na zawsze odgracić szafę i pozostawić w niej tylko te rzeczy, które uwielbiamy, w których czujemy się dobrze.

Poniżej przedstawiam diagram, który powinien ułatwić decyzyjność.

Weź ubranie do ręki, przejdź pokolei przez drzewko decyzyjne i zobacz gdzie Cię poprowadzi 🙂

ETAP ORGANIZACJA

Na tym etapie powinny zostać tylko te ubrania, które potrzebujesz, które będziesz używać. Jeśli większość ubrań przechowujesz na wieszakach to sprawa będzie łatwiejsza. Wystarczy ubrania powiesić na wieszaku kategoriami. Jeśli masz większość półek to idealnie sprawdzi się w tym wypadku składanie pionowe i przechowywanie w organizerach. W szufladach możemy również zastosować organizery lub wykorzystać puste pudełka po butach celem wyznaczenia mniejszych przestrzeni i poukładania rzeczy kategoriami. Składanie pionowe jest idealnym rozwiązaniem aby wykorzystać każdą przestrzeń.

Jeśli uporasz się z etapem declutteringu to później będzie już z górki. Organizacja to sama przyjemność i wisienka na torcie. A jeśli chcesz nauczyć się efektywnie składać i układać rzeczy w szafie to zapraszam na krótkie filmiki instruktażowe na moim profilu instagram. Dzielę się tam konkretnymi wskazówkami oraz pokazuję jak składać i układać ubrania aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.

Ola z @organizacjaprzestrzeni

Najnowsze wpisy